Góry fascynowały ludzi od wieków, ale przez długi czas chodzenie po górach i zdobywania szczytów nie było praktykowane. Góry stanowiły przedmiot kultu,
zamieszkiwali je bogowie, a prorocy wchodzili na nie, by zasięgnąć boskiej rady. Tam szukano natchnienia, budowano klasztory i pustelnie.
Dopiero w drugiej połowie XVIII wieku ludzie zaczęli góry poznawać od innej strony, a już prawdziwa eksplozja fascynacji górami to przełom XIX i XX wieku.
Podróżnik Robert Macfarlane pisze, że góry to stan umysłu. Ze względu na swój majestat i niedostępność są nieskończonym źródłem inspiracji. Obecnie chronimy pasma górskie, dlatego kojarzą się z czystością i dzikością. Zjawiska atmosferyczne zachodzące w górach, ich ulotność, mgły zmieniające kształt wierzchołków… I ta niesamowita gra światła, jego zdolność do błyskawicznej zmiany struktury, złudzenia optyczne, które wywołuje – błyski, odbicia, tęcza barw, mienienie się… To wszystko tak inspiruje twórców i ciągnie nas na szlaki.
W górach jest to, czego może nam brakować na co dzień: wolność, marzenia, piękno, obcowanie z przyrodą.
Dlatego góry jako koncept są często wykorzystywane w marketingu i designie.
Zrealizowany przez naszą agencję rebranding piwa Tatra zainspirował nas do prześledzenia marek i innych projektów, które u swojego źródła mają góry.
Zapraszamy was wyżej!
Zespół Czteryczwarte