06/02/2019
Klasyczne badania Roberta Zajonca wykazały, że brak uwagi nie wyklucza budowania emocjonalnego stosunku do obiektu, które przebiega w sposób automatyczny. Eksperymenty Bocka i von Ratha dotyczące skuteczności reklam dowodzą, że najlepiej oceniamy produkty z tych reklam, na których uwagę skupialiśmy tylko trochę. Czyli zauważamy, ale nie mamy przestrzeni na to, by dokładnie analizować treść – informuje Dominika Sikora, brand strategy director 4/4 Brand Design.
Zdaniem ekspertki odnosząc tę wiedzę do designu opakowań: to, że nie zapamiętujemy, nie zwracamy uwagi na informacje dotyczące tyłów i boków opakowania, wcale nie oznacza, że nie mają one wpływu na percepcję jakości marki i produktu. Dlatego dobrze zaprojektowana całość – od strony i funkcjonalnej, i estetycznej – ma szansę pracować na pozytywny wizerunek i budować emocjonalne zaangażowanie – zapewnia Dominika Sikora.
Design opakowań – przykłady
VITAGURT – opakowanie zainspirowane konsystencją jogurtu
Małe chmurki z tyłu opakowania posłużyły do wybicia wartości odżywczych jogurtu, latawiec do oznaczenia zawartości tłuszczu, a fragmenty „nieba” przebijającego się przez obłoki stały się miejscem na skład i teksty techniczne. Czytelna idea konsekwentnie poprowadzona przez całą powierzchnię opakowania sprawia, że jest ono zrozumiałe, wyraziste w swej prostocie, a jednocześnie wyróżnia się na półce spośród innych.
źródło: www.thedieline.com
Projekt opakowania cydru z San Diego w oparciu o „novel adventure”
Kraftowy cydr pochodzący z San Diego. Jego wizerunek oparty został o koncept „novel adventure” i nawiązuje do scenerii Zachodniego Wybrzeża. Idei tej podporządkowano cały design opakowania: kod tekstowy w kształcie góry ze wspinającym się turystą, poddruk w postaci poziomic, sprytnie wykorzystany motyw liny i węzłów. Całość utrzymano w kolorach ziemi dla podkreślenia rzemieślniczego, naturalnego procesu produkcji cydru. Kartony zbiorcze rozwijają historię, a nie tylko powtarzają elementy z opakowania jednostkowego.
Kraftowy cydr pochodzący z San Diego źródło: www.thedieline.com
Infografiki przyszłość na plakatach, ulotkach opakowaniach
Styl infograficzny jest przyszłością prezentowania informacji na ulotkach, plakatach i opakowaniach. Czytelny, zrozumiały, a przy okazji atrakcyjny wizualnie, najszybciej przyjął się do komunikacji treści związanych z ekologią i ochroną środowiska. Dla podkreślenia „tradycyjnego” sposobu wytwarzania zsiadłego mleka oraz naturalności produktu tył opakowania przeznaczony został na zilustrowanie procesu. Rysunek wykonano monochromatyczną kreską nawiązującą do rycin z książek sprzed 100 lat.
Ekspertka dodaje, że odręczne rysunki to motyw coraz częściej stosowany w komunikacji marek: bez zadęcia, bez zbędnych słów można przekazać siatkę skojarzeń z marką i produktem. Zabawa w odtwarzanie historii i znajdowanie połączeń może być dla konsumenta angażująca.
Emily Fruit Chips – inspirowany podróżami i wątkiem miłosnym
Emily Fruit Chips to start-up, który powstał z miłości Emily i Alexa i ich wspólnych pasji: podróżowania, owoców i chipsów J. Tył opakowania w ciekawy sposób opowiada tę historię: zawiera odręczny list Alexa do Emily, w którym sprytnie łączy wątki miłosne z metaforami owocowymi. Pełny ciepła kobiecy design opakowań podkreślający możliwość zdrowego chrupania bez poczucia winy.
Fronty opakowań to bogato ilustrowana opowieść inspirowana pięknem natury Peru, miejscem pochodzenia magicznych czekoladek Magia Piura. Wielobarwne, wieloelementowe fronty zostały skontrastowane precyzyjnym designem tylnej części opakowania. Produkt ma czysty, prosty skład, a mała ilość treści najlepiej ten fakt podkreśla.
Dominika Sikora wskazuje, że opakowania coraz częściej zastępują tradycyjne książki kucharskie: półprodukty mogą być spożytkowane na wiele sposobów, ale nie zawsze wiemy, co z nich zrobić. Stąd opakowania zawierają inspiracje i przepisy, które pokazują, jak w prosty sposób wyczarować nowe dania. Listy zakupowe dodatkowo ułatwiają to zadanie. Aranżacja ujęcia zdjęć jako blatu widzianego z góry w trakcie procesu gotowania dodaje autentyczności i stanowi obietnicę udanego posiłku.
Kod kreskowy, który stanowi główny element tylnej etykiety. Wzmacnia wrażenie naturalności, smaku (dobrze, ziołowo doprawiony).
http://www.portalspozywczy.pl/technologie/wiadomosci/jakie-opakowania-budza-emocje,166054.html